20. ročník Tříkrálové sbírky překonal v Moravskoslezském kraji a části Jesenicka hranici 20 milionů

Ilustrativní foto, Ludmila Bujnovská, Hradec Nad Moravicí

Poděkování patří všem zapojeným do realizace sbírky, jednotlivým koordinátorům, vedoucím kolednických skupinek, malým králům, partnerům a ostatním dobrovolníkům, kteří během sbírky pomáhali.

Díky jejich nasazení a štědrosti dárců se podařilo v ostravsko-opavské diecézi vykoledovat rekordních 20 439 668 Kč.

banner_dekujeme_640x130_150dpi

„S vděčností jsme sledovali rozpečeťování posledních pokladniček a tušili rekordní výnos sbírky,“ informuje hlavní koordinátor sbírky pro Moravskoslezský kraj a část Jesenicka Martin Hořínek a dodává: „to, že výnos překročil loňský výtěžek o více, než 1,7 mil. Kč nás mimořádně překvapilo a potěšilo, velmi si vážíme důvěry dárců, kteří se rozhodli věnovat finance na konkrétní pomoc lidem v nouzi.“

Během jubilejní tříkrálové koledy se na území ostravsko-opavské diecéze zapojilo do sbírky přes 10 000 dobrovolníků. Rostoucí zájem o sbírku překonal i počet zapečetěných pokladniček, kterých bylo letos o  144 více než rok minulý, celkem jich králové nesli 3252. Vybrané prostředky podpoří v roce 2020 v našem regionu 68 tzv. záměrů, předem schválených „mikro projektů“ Charit, které pomáhají napříč Moravskoslezským krajem a v části Jesenicka. Tříkrálové finance např. umožní v Charitním domově sv. Františka v Bohumíně, vybudování krytého posezení pro klienty domova; hlučínská charitní půjčovna kompenzačních pomůcek bude dovybavena novými polohovatelnými lůžky a např. v Ostravě podpoří peníze provoz Mobilního hospice sv. Kryštofa pro lidi v závěru života. Přehled všech záměrů je k dispozici na našich webových stránkách.

V celorepublikovém měřítku vhodili dárci do téměř 25 000 pokladniček mince a bankovky v celkové výši
130 334 868 Kč, dalších 922 151 Kč přišlo prostřednictvím dárcovských SMS v průběhu přenosu Tříkrálového koncertu 5. ledna na ČT1. Od roku 2001 výnos sbírky každoročně stoupá; loni v lednu překročil 120 milionů Kč.

Klíč pro rozdělení tříkrálových prostředků zůstává každý rok stejný a řídí se pravidly sbírky. Z 65 % budou finance pomáhat v místech, kde byly vykoledovány a podpoří předem schválené charitní záměry. 15 % zamíří na projekty Diecézní charity ostravsko-opavské, 10 % pomůže rozvojovým projektům v zahraničí, 5 % podpoří projekty Charity Česká republika a zbylých 5% tvoří zákonná režie sbírky.

Podrobné výsledky koledování podle jednotlivých oblastních Charit v ostravsko-opavské diecézi najdete ZDE.