Bojová zóna na Ukrajině se posouvá, nikdy nevíte, kdy se ocitnete pod přímou palbou.

Bojová zóna na Ukrajině se posouvá, nikdy nevíte, kdy se ocitnete pod přímou palbou.

Veronika Mechová, vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce před několika dny navštívila první bojovou linii na Ukrajině. Dovezla lidem v její bezprostřední blízkosti potraviny i hygienické potřeby.

„Cesta s humanitární pomocí je vždy plná napětí, i když si ji naplánujete do nejmenších detailů, musíte pružně reagovat na situaci, která v bojové zóně momentálně je. Tentokrát jsme spolu s třemi ukrajinskými dobrovolníky vezli 140 balíků s hygienou a potravinami a tunu mléka, kterou daroval jeden z dárců. Nebylo to jednoduché, museli jsme jet jednou dodávkou, která byla až po střechu naplněná,“ říká Veronika Mechová, vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce. Cestou k bojové zóně využívá pomoci vojáků CIMIC, kteří ji průběžně informují o tom, kdy a kde bude moci vstoupit do bojové zóny.

Naposledy byla Veronika v bojové zóně v květnu letošního roku, kdy vezla balíky s pomocí lidem ve vesnicích Kamjanka a Avdijivka. „Situace se od té doby změnila. Na konflikt se dost zapomíná. V bojové zóně již nepomáhá tolik dobrovolníků a stále jsou místa, kam se humanitární pomoc nedostane,“ popisuje situaci Veronika.

Přímo v první bojové linii strávila Veronika jen několik hodin, kvůli neustávajícím bojům. „Jedním z mých cílů bylo navštívit i místo střetu se separatisty, chtěla jsem vědět, kolik lidí v něm zůstává a potřebuje naši pomoc. Dostali jsme se do města Zajceve, z kterého zbyly jen trosky. Podle toho co jsme stihli zjistit, než jsme se ocitli pod přímou palbou a museli narychlo odjet, žije ve městě minimálně 130 lidí.“ upřesňuje situaci Veronika.

Veronice se spolu s ukrajinskými dobrovolníky podařilo navštívit obyvatele měst Svitlodarsk, Luhanske, Novoluhanske, Zajceve, která se nachází cca 2 km od míst, kde se bojuje. I když jsou tyto města již 4 měsíce osvobozená, situace lidí je v nich velmi špatná. Společně s dobrovolníky rozdala Veronika balíky 70 rodinám. Každá rodina dostala jeden balík hygienických potřeb a jeden balík s potravinami.

„V bezprostřední blízkosti bojové linie bydlí mnoho rodin s dětmi. Protože jsou jejich životní podmínky velmi špatné, ráda bych jim v období Vánoc splnila některá z jejich přání. Dárky se dětem na Ukrajině dávají 19. prosince v rámci svátku sv. Mikuláše a do té doby doručíme vybraným dětem dárky od našich dárců,“ popisuje Veronika projekt Mikulášská nadílka dětem v bojových zónách na Ukrajině. Přání dětí a možnosti, jak se zapojit do projektu, najdete na webu www.adoptujsi.cz. Mikulášská nadílka pro děti a jejich rodiny pojede na Ukrajinu 9. 12. 2017.