Český Mikuláš potěšil chudé ukrajinské děti

Český Mikuláš potěšil chudé ukrajinské děti

Na 80 dětských přání a mnohem více se podařilo splnit díky štědrosti českých dárců, kteří se zapojili do Mikulášské nadílky pro děti, které zůstávají žít v blízkosti bojových zón.

Upřímně děkujeme všem dárcům, kteří pomohli udělat radost těm, kteří nemají takové štěstí jako my a jejich životy jsou dennodenně ovlivňovány ozbrojeným konfliktem.

Mikulášská nadílka 2018

Dlouho očekávané dárečky od českého sv. Mikuláše dorazily dětem do bojových zón se zpožděním. Počáteční komplikace na slovensko-ukrajinských hranicích při převozu balíčků a další materiální pomoci, a také pozdější poruchy aut při daleké cestě na východ v mrazech a po velmi špatných silnicích, způsobily dvoudenní ztrátu. K cílovým dětem a rodinám tedy balíčky doputovaly místo 19. prosince, na svátek sv. Mikuláše, až 20. a 21. prosince. To ale nemělo vliv na radost a nadšení dětí z nadělených dárků. Mohly tak alespoň na chvíli zapomenout na to, co se kolem nich děje a čemu často samy nerozumí, přestože nedaleká střelba z kulometů, granátometů či těžších zbraní šla po setmění slyšet téměř nepřetržitě.

Příjezd Mikulášské nadílky do Kyjeva, překládka. Foto - M. Hodeček ml.Třízení dárků a příprava na cestu do bojových zón. Foto - M. Hodeček ml.

Obdarovat se podařilo, díky štědrosti českých dárců, všech 80 dětí z databáze, kterou jsme zveřejnili na našem webu. Krásných 43 dárečků jsme vezli již hotových a zabalených z Česka, zbytek jsme díky vybraným prostředkům mohli pořídit v Kyjevě. Navíc se podařilo vytvořit další balíčky pro děti z bojových zón, které ve zmíněné databázi nebyly. Obdarovali jsme také kluky a holky v dětských domovech v Ovručské a Kyjevské oblasti. Stejně tak dorazil Mikuláš i za sirotky v dětském domově v Mariupoli v Doněcké oblasti. Celkově jsme dárky předali více než 200 dětem, navíc jsme mohli přispět i opuštěným seniorům na hygienické potřeby a jedné mnohodětné rodině na vstupní dveře.


2 439 Km ke splněným přáním

Balíčky vyrazily z Diecézní charity ostravsko-opavské v sobotu 15. prosince ráno. Naši kolegové, Vojta a Standa se postarali o naložení všech dárků, doplnili velkou dodávku další materiální pomocí a vydali se na cestu přes celé Slovensko na hraniční přechod Vyšné Nemecké nedaleko Užhorodu a dále do Kyjeva, kde jsme měli domluvené společné setkání. Já společně s Veronikou (vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce) jsme jako předvoj pár dní předem přijeli do Kyjeva, abychom mohli pečlivě naplánovat cestu. Bylo třeba dokoupit chybějící dárky, nachystat balíčky, promyslet a naplánovat logistiku celé akce, obvolat kolegy, partnery i místní, aby vše proběhlo hladce a pokud možno bez zádrhelů. První problém se objevil právě na hranicích při převozů dárků. Naši kolegové byli několikrát vráceni na Slovensko se zákazem vjezdu. Nakonec se ale po celonočních snahách nakonec podařilo přejet na Ukrajinu a dárečky tak mohly pokračovat, sice s denním zpožděním, ale dále ke svému cíli. Po příjezdu dodávky do Kyjeva jsme všechny balíčky, dárečky a další materiální pomoc přeložili do dvou dodávek našich partnerů, jelikož s českými (zahraničními) poznávacími značkami se v blízkosti bojových zón nemůže, kvůli kontrolám na tzv. blokpostech (kontrolní stanoviště ukrajinské armády), pohybovat nikdo. Po celonoční a celodenní cestě jsme dorazili do Mariupole, kde proběhly pracovní schůze s partnery a předání části materiální pomoci. Kvůli zdlouhavé cestě po velmi nekvalitních silnicích jsme museli postupně nechat opravit obě dvě auta, což nás stálo další den. Z Mariupole jsme vyrazili dále na sever podél frontové linie, směrem do Svitlodarsku. Tam jsme se 19. prosince setkali s našimi partnery z vojenské složky CIMIC, bez kterých není možné se v oblasti pohybovat.

Předávání dárků ve vesnici Luhanske a tříletá Violeta, která si přála velkého plyšového zajíce. Foto - M. Hodeček ml.Děti z vesnice Luhanske a jejich nadílka. Foto - M. Hodeček ml.

Díky jejich přátelskému přístupu a ochotě pomoci, jsme za jejich asistence mohli hned druhý den začít s rozdáváním dárků na předem určených místech. Vše muselo probíhat za určitých bezpečnostních opatřeních. Po setmění jsme nesměli svítit auty, nemohli jsme se na jednom místě zdržovat příliš dlouho a nebylo vhodné se shlukovat ve větších chumlech lidí. Všechny tyto aspekty zvyšují riziko zasažení a tím pádem ohrožení místních lidí i nás samotných. Mikulášskou nadílku jsme tedy konečně 20. prosince předali dětem ve Svitlodarsku, dále ve vesnici Luhanske a ve Vozdvyžence. Všechny děti dostaly přesně to, o co si napsaly ve svých přáních a tomu také odpovídala radost, kterou jsme s nimi mohli sdílet při rozbalování balíčků. Ty obsahovaly panenky, kočárky, autíčka, letadla, flashky, bedničky k telefonu, telefony, sáňky, brusle, tablety, fotoaparáty, notebooky, malířské potřeby, boty, ukrajinské národní oblečení, papuče, plyšáky, knížky a další malé či větší radosti. Přestože jsme při rozdávání v pozadí slyšeli nedalekou střelbu a detonace, děti si toho vůbec nevšímaly. Z části kvůli vzrušení z nadílky, z části proto, že si na blízkost války prostě už „zvykly“.

Mikuláš přinesl čtyřleté Kátě z vesnice Vozdvyženka panenku a kočárek. Foto - M. Hodeček ml.Mikulášská nadílka ve vesnici Vozdvyženka. Foto - M. Hodeček ml.

Následující den, 21. prosince, jsme se přesunuli do Slovjansku, do města, které je již v „bezpečnější“ vzdálenosti od frontové linie, ale kde zuřily největší boje v roce 2014. Zde jsme předali poslední dárečky i zbývající materiální pomoc. S velikou radostí ze sdílení krásných momentů a s velkou úlevou, že vše nakonec proběhlo v pořádku, jsme se vydali na zdlouhavou několikadenní cestu zpět. Z Kyjeva jsme zamířili ještě do Grigorauky v Moldavsku, místa, kde fungují dva naše moldavské projekty Centrum domácí péče a Důstojný život. Na programu bylo setkání s našimi tamními spolupracovníky, strategická porada a monitoring projektů. Pak už jsme se vydali přes Zakarpatí zpět domů. Vzhledem k dvoudennímu zpoždění, které jsme po cestě nabrali, jsme tak Štědrý večer oslavili v přítomnosti našich známých v pohorské vesnici Novoselyca nedaleko Tjačiva. Otec Ivan a jeho rodina nám připravili tradičního štědrovečerního kapra s bramborovým salátem, což byla hezká tečka za další náročnou cestou.  

Český Mikuláš dorazil do Slovjansku. Foto - M. Hodeček ml.Předávání nadílky ve Slovjansku. Foto - M. Hodeček ml.    

Mikulášskou nadílkou 2018 jsme navázali na nadílku 2017, kdy se nám podařilo vybrat 70 000 Kč a obdarovat tak 60 dětí z bojových oblastí. Letos se nám díky štědrosti Vás, českých dárců, podařilo získat 156 156 Kč. Dárky a pomoc jsme rozdali více než 200 dětem. Radost obdarovaných tak byla doslova více než dvojnásobná.

Moc děkujeme všem, kteří podpořili Mikulášskou nadílku a předáváme díky také od všech obdarovaných, alespoň takto, prostřednictvím článku, informací a fotek!

Další fotografie z Mikulášské nadílky 2018 jsou ke zhlédnutí ve fotogalerii.

Za Středisko humanitární pomoci a rozvojové spolupráce,

Mgr. Miroslav Hodeček ml.

Mikulášská nadílka v číslech