Kontrasty Ukrajiny, jedinečný projekt, který rozšíří Vaše obzory

Kontrasty Ukrajiny, jedinečný projekt, který rozšíří Vaše obzory

Naši kolegové ze Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce se vrátili z pracovní cesty po Ukrajině. Více o projektu Kontrasty Ukrajiny a jejich cestě v rozhovoru s Veronikou Mechovou a Mirkem Hodečkem ml., pracovníky Střediska, kteří se cesty zúčastnili.

Proč vznikl projekt Kontrasty Ukrajiny?

V: Projekt vznikl na základě našich zkušeností a dlouhodobého působení na Ukrajině, kde Středisko humanitární pomoci a rozvojové spolupráce pomáhá již od roku 2005 (resp. již od r. 1998 v rámci zahraniční pomoci Diecézní charity ostravsko-opavské). Zároveň navazuje na úspěšně realizované projekty Ukrajina a Moldavsko – země blízké a vzdálené I a II., které jsme realizovali v letech 2015 a 2016. Oba projekty spojuje společný cíl, pomocí různých aktivit (přednášky, workshopy, výstavy, festival, apod.) přiblížit tyto země širší veřejnosti a přispívat tak k odstraňování stereotypů a předsudků, které panují v ČR. Kontrasty Ukrajiny se zaměřují na aktuální a rozvojová témata spojená s Ukrajinou. Projekt si klade za úkol popularizovat zahraniční rozvojovou spolupráci a získat tak větší podporu ze strany české veřejnosti.

Na co se projekt zaměřuje?

V: V dnešní rychlé době internetových zpráv a masivního využívání sociálních médií jsme se rozhodli projekt nastavit na využití online kanálů pro popularizaci jednotlivých témat. Od ledna do prosince 2018 tak zpracujeme 5 průřezových okruhů, které se zaměří na oblast cestování po Ukrajině, současnou kulturu, pomoc lidem zasažených válkou, seniorům a dětem ulice.

M: Jednoduše chceme bořit přetrvávající stereotypy, které o Ukrajině máme. Už to zdaleka není země rozbitých cest a Nikola Šuhaje Loupežníka. A abychom mohli kvalitně zpracovat jednotlivé oblasti, naplánovali jsme dva výjezdy na Ukrajinu. První pracovní cesta nám poskytla dobrý základ pro naši další práci.

Park Slávy, Kyjev Náměstí nezávislosti, Kyjev

Jak dlouho jste cestu plánovali? Proběhla nějaká speciální příprava?

V: Plánování výjezdu nám zabralo přibližně 14 dní před samotným odjezdem z Ostravy. Samozřejmě musíte myslet na spoustu detailů, od výběru trasy, výměny peněz, zajištění ubytování, kontroly vozidla, pojištění
a další maličkosti, které vám ve výsledku zajistí hladký průběh cesty.

M: Protože součástí cesty bylo získávání audiovizuálního materiálu, bylo třeba dobře rozmyslet jakou techniku vzít s sebou. U mě, i u kameramana Martina, to byla především otázka výběru objektivů a dalšího vybavení, třeba stativů, stabilizátoru kamery atd. Chtěli jsme toho tahat co nejméně.

Kdo tvořil tým, který vyrazil na Ukrajinu?

V: Vytvořili jsme čtyřčlennou posádku. Mirek, jako zkušený fotograf, kolega Martin Sojka z Cousin´s Production, který se postaral o natáčení rozhovorů a videí, já a také náš kolega z Ukrajiny, Sergej, který nám pomohl zprostředkovat možnost natáčení na jednotlivých místech a usnadnil nám realizaci rozhovorů s místními.

Jaká byla trasa vaší cesty a jaká místa jste viděli?

V: Protože se náš první výjezd zaměřoval na témata cestování, kultury a seniorů, vybrali jsme podle toho
i záchytné body naší cesty. Využili jsme i možnost předat materiální pomoc do domova seniorů v Ovruči a na Zakarpatí jsme předali našim podporovaným dětem z Adopce na dálku drobné dárky od jejich adoptivních rodičů (oblečení, psací potřeby, drobné hračky, aktovky, atd.).

M: Naše zahraniční dobrodružství začalo na Zakarpatské Ukrajině, která je asi nejznámější oblastí pro všechny z nás. Natáčeli a fotili jsme Karpaty a Poloniny, zámek v Mukačevu a Chustu. V Usť Čorne, kde podporujeme domov seniorů, jsme udělali rozhovor s místními. Po 20 hodinovém přejezdu nás přivítala Oděsa. Opět focení centra, typického tržiště a…moře. Další den jsme se přesouvali směrem ke Kyjevu a cestou jsme se stihli zastavit ve městě Kaniv, kde je na kopci nad městem pohřben nejznámější ukrajinský básník, Taras Ševčenko.
A pak už Kyjev, hlavní město se zhruba 3 mil. obyvatel a obrovský kontrast s malými vesničkami, které jsme viděli. Nemohli jsme vynechat oblast archeologických vykopávek, kde zanechal významnou stopu objevitel Tripolské kultury, Čech, Čeněk Chvojka. Pokračovali jsme centrem, kolem barevných chrámů, Parku Slávy
a dalšími uličkami protínajícími tuto metropoli. Naší poslední zastávkou byl Lvov, ale než jsme zakotvili v posledním bodu trasy, zamířili jsme do města Ovruč, kde spolupracujeme s Mezinárodním spolkem dobrovolníků Ukrajiny, abychom se s kolegy domluvili na rozvoji naší další spolupráce. I zde podporujeme domov seniorů. A nakonec, Lvov, město s krásnou patinou a atmosférou starých časů, které nehyzdí moderní přístavby ani divoká architektura.

V: A pokud si chcete dát ve Lvově opravdu výbornou kávu, navštivte kavárnu Virmenka, kde vám ji připraví v horkém písku a v duchu tradice si ji můžete vychutnat i s místní „nálivkou“, šťopičkou likéru, který dává pití kávy nový rozměr.

Poloniny na Zakarpatí

Centrum Oděsy

Jaké dojmy ve vás cesta zanechala?

M: To, že je Ukrajina chudý kraj, všichni tušíme, ale vidět na vlastní oči špatné podmínky, např. v domově seniorů v Ovruči, vás donutí se zamýšlet nad smyslem pomoci nejen na Ukrajině.

V: Každá konkrétní cesta na Ukrajinu mě po návratu vede k dalším myšlenkám, jak by se dál mohla nastavit strategie rozvojové pomoci, přemýšlím nad novými místy, která bychom mohli podpořit a nad možnostmi další spolupráce s ostatními organizacemi.

Jak můžeme přispět a podpořit projekty na Ukrajině?

V: Středisko humanitární pomoci a rozvojové spolupráce realizuje na Ukrajině dlouhodobé projekty Adopce na dálku, Důstojný život, podporuje Domov pokojného stáří v Usť Čorne, Dětský domov sv. Mikuláše v Ivano-Frankivsku a předává hmotnou pomoc i na dalších místech zasažených válečným konfliktem. Podpořit naši činnost můžete přispěním na některý z projektů.

M: Zapojit se a pomoci může kdokoliv. Veškeré informace získáte na našich webových stránkách: www.adoptujsi.cz

Domov důchodců, Ovruč 1 Řeckokatolický kněž a ikonopisec Ruslan v kostele, který sám maluje ikonami, Neresnyca

Kde získáme více informací o projektu Kontrasty Ukrajiny?

V: Navštivte náš web a přihlaste se k odběru newsletterů. Získáte tak aktuální informace zpracované na základě našich výjezdů na Ukrajinu. Připravujeme celkem 5 newsletterů s povídáním o jednotlivých tématech, fotografiemi a videem.

M: Součástí projektu je také festival a putovní výstava fotografií. Na konci června, konkrétně 30. 6. bychom chtěli všechny pozvat na 3. Ukrajinský festival, který se bude konat v centru Ostravy. Návštěvníci na něm také poprvé uvidí výstavu dokumentárních fotek, které jsme nafotili během naší cesty.

Co byste dodali závěrem?

V: Chtěla bych poděkovat České rozvojové agentuře, bez které by projekt Kontrasty Ukrajiny nemohl vzniknout. Poděkování dále patří ukrajinským partnerským organizacím, těm, kteří nám poskytli rozhovor a zejména všem našim dárcům, díky kterým pomáháme na Ukrajině.


Zajímavosti z cesty

  • Ujeli jsme přes 4000 km.
  • Nafotili jsme přes 1500 fotografií.
  • Natočili přes 4 h. obrazového materiálu.
  • Zpracovali rozhovor se 7 lidmi.


Tip na místa, která stojí za to vidět

  • Tip od Mirka: Oděsa.
  • Tip od Veroniky: Kaniv.


O Středisku humanitární pomoci a rozvojové spolupráce (dále jen SHPaRS)

SHPaRS jako součást Diecézní charity ostravsko-opavské (dále jen DCHOO) zajišťuje od r. 2005 rozvojovou pomoc v zahraničí. Podílí se na aktivitách CHČR a je realizátorem či spolurealizátorem dlouhodobých projektů na Ukrajině a od r. 2014 také v Moldavsku. Zabezpečuje dodávky humanitární pomoci, organizuje brigády a stáže českých dobrovolníku na Ukrajině a od začátku svého působení pořádá osvětovou činnost v ČR. V r. 2012 získalo Národní cenu ČR za společenskou zodpovědnost.

Veronika Mechová
- vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce DCHOO,
- vystudovala UP v Olomouci, obor Mezinárodní humanitární a sociální práce (Mgr.) a CARITAS VOŠs Olomouc, Obor – Sociální a humanitární práce (DiS.),
- na Ukrajinu jezdí od roku 2005,
- 2014 – 2017: Diecézní charita ostravsko-opavská – Koordinátor humanitárních a rozvojových projektů, řešení a realizace projektů ČRA.

Miroslav Hodeček ml.
- koordinátor rozvojových projektů Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce DCHOO,
- vystudoval UP v Olomouci, obor Sociální a humanitární práce (Bc.) a MU v Brně, obor Sociální práce (Mgr.),
- živí se také jako fotograf, zaměřuje se na sociální dokument, autor fotografií publikovaných v rozhovoru,
- jako koordinátor rozvojových projektů působil i v Mongolsku, kde rok žil.

 

crpomoc_horiz_r

Tříkrálová sbírka 2019
Podpořte nás
 
Podporují nás:

 

Logo OPZ barevné

 
Grafika1

Partneři

 
 

Najdete nás také na:

 

Facebook Round  Instagram round social media icon free  Youtube round

Připojte se