Lidé v bojových zónách v obavách vyčkávají příchod zimy

Lidé v bojových zónách v obavách vyčkávají příchod zimy

Přichází zima a mnoho lidí na východě Ukrajiny nemá plyn ani uhlí pro vytápění domů a stále potřebuje prostřednictvím humanitární pomoci dodávat potraviny i hygienické potřeby.

18491526_1347919795294293_9149786098887010071_oLidé v bojových zónách začínají mít  problém sehnat i uhlí nebo dřevo, kterým se běžně v odlehlých vesnicích během mrazivých zimních měsíců topí. Dříve si lidé pro dřevo zašli do lesa, což je nyní prakticky nemožné, z důvodu bezpečnosti a rozsáhlých zaminovaných teritorií. Stejně tak kvůli vojenským akcím, rozbitým komunikacím a nefungujícímu zásobování plynu mají lidé minimální možnost sehnat  topivo  na  zimu  ze  vzdálenějších oblastí.

Lidem v bojových zónách chybí stále potraviny, hygienické potřeby, léky, zimní oblečení, hřejivé masti, termosky, palčáky či "lyžařské čepice".

Separatisté každý den ostřelují pozice ukrajinské armády, proto je v nemocnicích mnoho raněných a situace místních obyvatel se stále zhoršuje. Velkou část území, tak zvanou „šedou zónu“, nekontroluje ukrajinská vláda a humanitární situace se tím stále více  komplikuje.

 Pravdou je, že většina obyvatel Doněcké a Luganské oblasti odešla v letech 2014-2015 a nemá v úmyslu vrátit. Přesto na okupovaných územích zůstává mnoho Ukrajinských vlastenců, kteří nemohou odjet a stále se snaží přizpůsobit životním podmínkám v kvazi republikách. Tito lidé opustí své domovy jedině v případě aktivních vojenských operací a hromadných represí, které by je nutili uprchnout.

 Středisko humanitární a rozvojové spolupráce v květnu 2017 doručilo přímo do bojové zóny 180 potravinových a hygienických balíků v  hodnotě 225 000 Kč vytipovaným lidem, kteří potřebovali pomoci. Více jak 140 z nich bylo hrazeno z výtěžku Tříkrálové sbírky, jejíž část výtěžku pravidelně v zahraničí pomáhá.

Pomozte i vy a přispějte libovolnou částkou na POMOC UKRAJINĚ - balíky základní potřeby.