Pokladničky nad mraky i v lékárně

Pokladničky nad mraky i v lékárně

Okolnosti letošní Tříkrálové sbírky jsou výzvou k větší nápaditosti.

Statické pokladničky proto mohou dárci nalézt na mimořádných místech. K mání je i Tříkrálové pivo.

Vrchol beskydské Lysé hory leží začátkem ledna velmi často nad mraky. Zatímco okolní údolí přikrývá inverzní oblačnost, z prostranství u chat bývá vidět do daleka. Nezřídka proto výletníci dohlédnou až ke sto kilometrů vzdálenému vysílači na Pradědu. Nejvyšší body Jeseníků a Beskyd spojuje i Tříkrálová sbírka.

Tříkrálové pivoNa obou místech totiž mohou milovníci hor přispět do 24. ledna do statických pokladniček. Pokladničku na Praděd posílá bruntálská Charita sv. Martina a k vysílači ji na skútru vyvezla Horská služba. Na Lysé hoře turisté pokladničku najdou ve výdejním okénku Bezručovy chaty. V některých obcích můžou lidé přispět na více místech. Na Ostravici mají zapečetěné pokladničky přichystané třeba i v železářství nebo na poště, dárci z Fryčovic u Frýdku-Místku se ke sbírce mohou připojit mj. v lékárně. Zaměstnanci hutě Liberty Ostrava můžou dar Charitě odevzdat cestou na směnu. Přidal se pivovar Koníček z Vojkovic, který uvařil Tříkrálový speciál. Za každou prodanou láhev (přes e-shop nebo v pivovaru) s polotmavou třináctkou dá pivovar 30 Kč Charitě Frýdek-Místek.

Hledejme naději

Netradiční byl letos též oficiální začátek sbírky. Většina farností tradiční požehnání koledníkům zrušila. V Lichnově u Frenštátu se ale místní kněz P. Dobromil Zifčák rozhodl o slavnosti Zjevení Páně požehnat alespoň třem dětem, které tříkrálovou pokladnu symbolicky v kostýmech přinesly k oltáři farního kostela.

Prezident Diecézní charity P. Jan Larisch při mši svaté v TV Noe přirovnal letošní přípravy ke spletité cestě tří králů: „I když jsme zasaženi temnotou hrozby, vyjděme jako tři králové a hledejme naději, že se i nám ukáže hvězda a odhalí nám směr.“

Pokladnička na Lysé hoře_autor fota_Vojtěch Curylo_Člověk a Víra

Ve výdejním okénku horské chaty na Lysé hoře můžou turisté kromě občerstvení přispět do Tříkrálové sbírky.
Autor fota: Vojtěch Curylo / Člověk a Víra

Zdroj: Katolický týdeník | Rubrika: Diecézní zpravodajství | Strana 6 | Autor: Ondřej Elbel