Tři králove přijdou online!

Tři králove přijdou online!

Opatření, která souvisí se zabráněním šíření korona viru, zasáhla také Tříkrálovou sbírku. Přesto se králové nevzdávají a jsou připraveni přinést požehnání do domovů prostřednictvím virtuálních médií. Poprvé za více než dvacetiletou historii sbírky se koledování přesune do online prostředí.

Trikralova_sbirka_hlavicka_641x232

Průběh největší dobročinné akce v republice ovlivňuje aktuální epidemiologická situace. „Vážíme si nasazení všech dobrovolníků a organizátorů, kteří mají sbírku každoročně na starosti, proto je jejich zdraví, i zdraví dárců pro nás na prvním místě,“ vysvětluje Martin Hořínek, koordinátor sbírky pro Moravskoslezský kraj a část Jesenicka. Z těchto důvodů rozhodlo vedení Charity Česká republika, že po dobu trvání 5. stupně PES koledníci osobně koledovat nevyjdou. Koleda ale zrušena není! Přesouvá se do online prostředí na stránky Tříkrálové sbírky – www.trikralovasbirka.cz, kde je možné vyslechnout přání malých koledníčků a podpořit konkrétní charitní projekty vhozením daru do virtuální pokladničky. „Jako poděkování jsme pro dárce připravili pozdravení otce Josefa Suchára, kněze z poutního místa zázraků v Neratově. Dárci nepřijdou ani o požehnání, které běžně koledníci píší svěcenou křídou na dveře, na webových stránkách si můžou stáhnout samolepku s tímto požehnáním, stejně tak, jako kalendářík pro rok 2021, který tradičně dárci dostávali z rukou koledníků,“ dodává Martin Hořínek. Možnost přispět prostřednictvím online pokladničky bude na webových stránkách dostupná do 30. dubna 2021.

Koledníky i dárce hlídá PES

Pokud dojde ke zlepšení situace na 4. stupeň PES, je většina charit připravena na koledování. Termín pro fyzické koledování v ulicích je mimořádně o týden prodloužen a potrvá od 1. do 24. ledna 2021. Zda se bude v konkrétní obci či městě koledovat, záleží na rozhodnutí příslušné diecézní charity a místní Charity, které zohlední aktuální situaci i vlastní možnost zajistit bezpečí koledníků a dárců v souladu s platnými nařízeními. Podrobnosti jsou dostupné na stránkách jednotlivých Charit.

PES

Pomoc lidem v nouzi

Všechny varianty koledy propojuje společný cíl – pomoc lidem v nouzi a pomáhá každá koruna. „Během dvaceti let se podařilo vybrat pro nejpotřebnější téměř jeden a půl miliardy korun. Ta obrovská lidská solidarita a ochota pomáhat nás každoročně nepřestává udivovat a dojímat a jsme za ni nesmírně vděční,“ říká s poděkováním dárcům Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.

V Ostravsko-opavské diecézi vykoledovaná částka v roce 2020 dosáhla téměř 20, 5 milionu korun, které podpořily 68 projektů místních Charit. Pro rok 2021 schválila tříkrálová komise 65 záměrů. Jedním z nich je např. nákup automobilu, který usnadní provoz terénních služeb Charity Opava, ty pomáhají v domácí péči o nemocné seniory a pacienty v závěru života. Dále získané prostředky podpoří zaměstnávání handicapovaných osob v chráněných dílnách Charity Hrabyně, Charita Jeseník za finance ze sbírky pořídí nový automobil pro pečovatelskou službu a vybaví charitní prádelnu ve Vidnavě profesionální pračkou a sušičkou, krnovská Charita pak dokoupí oxygenerátor a polohovací lůžko do své půjčovny kompenzačních pomůcek.

Kompletní přehled záměrů a využití financí je k dispozici ZDE.


Shrnutí jak funguje online pokladnička

Online koleda na webu www.trikralovasbirka.cz vám chce zprostředkovat zážitek z koledování ve virtuálním prostoru. Věříme, že online koledníci vás potěší stejně, jako by stáli u vašeho prahu. Přijměte požehnání a vložte do ONLINE kasičky příspěvek na pomoc lidem v nouzi (do políčka vepište libovolnou částku). Přispět můžete přímo té organizaci, která u vás každoročně koleduje (do vyhledávání napíšete název města nebo PSČ). Pokud necháte pole výběru prázdné, váš dar bude rozdělen mezi všechny naše Charity v rámci sítě Charity Česká republika. Vámi darovaný obnos bude využit na financování charitních služeb. Podrobný návod najdete zde.

Sbírka je otevřená celoročně

 Mimo online kasičku (na webu dostupná do 30. dubna) lze přispívat i během roku na účet na účet 66008822/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 777, a to bankovním převodem i kartou on-line. Jednorázově i trvale lze sbírku podpořit zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS KOLEDA 30, DMS KOLEDA 60 či DMS KOLEDA 90, DMS TRV KOLEDA 30, DMS TRV KOLEDA 60 či DMS TRV KOLEDA 90.

Tři králové_foto_archiv CHČR

Doprovodné aktivity Tříkrálové sbírky

V kontextu korona virové epidemie byly zrušeny hromadné akce pro veřejnost i koledníky (žehnání koledníkům, tříkrálové průvody apod.). Závazný je stanovený počet osob, jimž bude povoleno se potkávat venku i uvnitř. Pokud situace umožní koledování, budou dodržována všechna vyhlášená nařízení a z nich vyplývající hygienická opatření.

  • Online požehnání virtuálním koledníkům

Proběhne v sobotu 2. ledna 2021 od 10 h. Koledníkům požehná biskup Mons. Vojtěch Cikrle z brněnské katedrály sv. Petra a Pavla. Přenos je možné sledovat na FB Tříkrálové sbírky a živý vstup uvidí také diváci ČT 24.

  •  Charita sv. Martina

Ve spolupráci s horskou službu, vyvezou koledníci pokladničku na Praděd. Skútry startují už 4. ledna ve 14 h.

  • Tříkrálová mše sv. v TV Noe

V úterý 5. ledna bude v 18 h. v kapli TV Noe sloužena tříkrálová bohoslužba, celebruje o. Jan Larisch, prezident Diecézní charity ostravsko-opavské. Mši svatou je možné zhlédnout v rámci programu TV Noe.

  •  Tříkrálový koncert

Česká televize odvysílá koncert v neděli 10. ledna od 18 h. na prvním programu. Koncert je poděkováním našim koledníkům, partnerům i všem dárcům a příznivcům. Provází Martina Kociánová a Jan Čenský. Vystoupí: Anna K., Michal Hrůza, Pokáč a další. V průběhu koncertu zazní reportáže o tom, kde vykoledované peníze pomáhají, tentokrát z Domova pokojného stáří sv. Františka v Javorníku a Sociálně terapeutických dílen sv. Josefa v Domažlicích a v Meclově.

  •  Charita Frýdek-Místek

Charita Frýdek-Místek vyhlašuje výtvarnou soutěž pro nejmenší koledníky do 7 let na téma „moje koleda“. Bez věkového omezení je možné se zapojit do soutěže o nejlepší fotku koledníka nebo kolednické skupiny a také o nejlepší video z koledování. Fotky, obrázky a videa lze posílat do 24. ledna 2021. Následně proběhne hlasování na webu Charity Frýdek-Místek, a to do 31. ledna 2021. Fotka, obrázek a video s nejvíce hlasy budou oceněny.

  • Charita Jeseník

Charita Jeseník pořádá výtvarnou a fotografickou soutěž na téma „Tři králové v roce 2021“. Výtvarná soutěž je rozdělena do dvou kategorií: pro děti do 7 let a pro děti od 8 do 12 let. Soutěž o nejlepší fotografii není věkově omezena. Výtvarná díla je možné odevzdat na střediscích Charity Jeseník do 31. ledna 2021. Fotografie je možné zaslat na e-mail: trikralovka@jesenik.charita.cz do 19. ledna 2021. O nejlepší fotografii rozhodne veřejnost prostřednictvím Facebooku Charity Jeseník do 31. ledna 2021.

  • Charita Opava

Charita Opava pořádá společně s týdeníkem Region Opavsko soutěž o nejkrásnější tříkrálové foto nebo selfie, které zachycuje letošní koledu, která bude jiná než předchozí ročníky. Fotografie je možné zaslat do 24. ledna 2021 a e-mail: trikralovka-selfie@charitaopava.cz

Letošní novinkou je soutěž o skvělé foto či video #koledaopava2021. Budete-li sdílet fotky nebo videa s hashtagem #koledaopava2021, zařadí Vás Charita Opava do slosování o hodnotné ceny. Počet příspěvků na jednu osobu není omezen. „Čím více toho nasdílíte, tím větší šanci na výhru máte. A se stejnou fotografií se můžete zúčastnit obou soutěží,“ vzkazují organizátoři. Sdílet je možno do 24. ledna 2021.

Jedna soutěž navíc, o nejlepšího spisovatele s tématem koledy za časů korona krize. Příspěvky lze zaslat na e-mail tks@charitaopava.cz nebo poslat poštou na adresu Charita Opava, Přemyslovců 26, 747 07 Opava–Jaktař do neděle 24. ledna 2021. Nejlepší autoři vyhrají zajímavé ceny.

Slavnostní online vyhodnocení Tříkrálové sbírky a soutěží chystá Charita Opava na pondělí 15. února 2021.