Ukrajinský festival přiveze do Ostravy lvovské drahokamy i oceňovaný dokument

Ukrajinský festival přiveze do Ostravy lvovské drahokamy i oceňovaný dokument

Letos již počtvrté rozechvějí srdce posluchačů ukrajinské melodie, ty rozezní centrum města 29. června od 17 h. v zahradě TV Noe v centru Ostravy. Festival pořádá charitní Středisko humanitární pomoci a rozvojové spolupráce na podporu své činnosti i jako příležitost k seznámení se s Ukrajinou, zemí mnoha kontrastů.

Program odstartuje vystoupení vokálního souboru Korále z Olomouce, který za doprovodu kláves a houslí představí ty nejkrásnější ukrajinské písně. Po loňském úspěchu se vrací krojovaní z Tjačiva, aby opět předali svou nespoutanou energii českému publiku. Novinkou bude vystoupení dětského souboru národního tance Samocvity ze Lvova. „Diváci se mohou těšit doslova na zářný třpyt drahokamů, takový je totiž překlad názvu tohoto souboru, který sbírá ocenění na soutěžích na Ukrajině i mimo ni,“ upřesňuje jedna z organizátorek festivalu Veronika Mechová a dodává: „unikátní jsou také tím, že většina interpretovaných děl, ať už písní, her nebo inscenací, jsou originální autorskou tvorbou tohoto souboru.“

Ukrajinský vokální soubor Korále, foto - Lena Labajová, Člověk a Víra  Tjačivská muzika, foto - Lena Labajová, Člověk a Víra-min   Samocvity, ilustrativní foto - Archiv souboru

Hudební program doplní česká premiéra výstavy fotografií „СІРА ЗОНА“ (Grey Zone – o životě v blízkosti bojové linie), kterou zapůjčila kyjevská Caritas Ukraine. Autentické snímky pořídili charitní pracovníci, kteří pomáhají v oblastech zasažených trvajícím konfliktem. Programovou tečkou bude promítání dokumentu Vzdálený štěkot psů, vítěze kategorie Nejlepší dokument na European Film Awards 2018. „Dokument se nám podařilo získat přímo od dánských producentů a mimo Jeden svět se v Česku nepromítal. Očima desetiletého Oleha můžete nahlédnout do světa, kde všudypřítomná válka nechává nesmazatelné stopy nejen na duši hlavního hrdiny,“ popisuje Veronika Mechová.

Pro návštěvníky festival bude dále zdarma připravena ochutnávka boršče (do vyčerpání zásob) a další občerstvení. Pro ty, kdo by si chtěli odnést něco drobného domů, se představí výrobci javořických dřevěných hraček, výrobci etno šperků a produktů z kukuřičného šustí. Nudit se nebudou ani děti, pro které budou připraveny tvořivé workshopy. Vlastnoručně vyrobené drobnosti si pak mohou odnést na památku s sebou.

Vstupné je dobrovolné, příspěvkem podpoříte činnost Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce, které pomáhá potřebným na Ukrajině.

Program se koná za každého počasí v zahradě TV Noe, v blízkosti kostela sv. Václava v centru Ostravy a užít si ho můžete i v rámci Festivalu v ulicích.

Sledujte událost také na FB.

4.Ukrajinskýfestival_poster1_komprim