Migrace do Evropy očima novinářky a politologa

7. 12. 2018, 18:00 Centrum Pant, Čs. legií 22, 702 00 Ostrava Beseda, Akce pro veřejnost

Charita ČR Vás srdečně zve na přednášku novinářky Markéty Kutilové a odborníka na rozvojovou problematiku Radovana Dlouhého–Smithe věnovanou tématu migrace. Barvité vyprávění Vás zavede do světa lidí putujících za lepší budoucností.

Kdo, kam, proč, jak a za kolik?

Kdo je uprchlík, kdo migrant? Proč se stěhujeme a jaké to má důsledky? Může Evropa ještě přijímat další přistěhovalce? Po pevnině i po moři, skrze konkrétní příběhy budeme názorně provedeni dvěma hlavními migračními trasami na cestě do Evropy. Co se to vlastně děje, jak na to reaguje naše společnost a má to celé nějaký šťastný konec?

Markéta Kutilová - novinářka a publicistka. Začínala jako redaktorka v Lidových novinách. Pracovala v DR Kongo, Íránu, na Haiti, v Kambodži, Ugandě, Rwandě, Tanzánii, Indonésii, Libérii, Jordánsku atd. Posledních roky jezdí do Sýrie a Iráku a spolu s Lenkou Klicperovou dokumentuje válečné konflikty. Je spoluautorkou knih Islámskému státu na dostřel I a II. Spolupracuje s pořadem Reportéři ČT. S Lenkou Klicperovou založila sbírku na pomoc lidem v syrském Kobani www.soskobani.cz. Dalším jejím tématem je migrace. Své reportáže a články publikuje v mnoha českých i zahraničních médiích. Je spoluautorkou reportáží několikrát oceněných na Czech press photo. Věnuje se i přednáškové činnosti pro školy a veřejnost.

Radovan Dluhy-Smith vystudoval a dlouhodobě žil ve Spojených státech. Zúčastnil se rozvojových projektů v Mexiku, Ekvádoru a na Kubě. Pracoval jako konzultant v OSN ve Vídni se zaměřením na rozvoj zemí Balkánu. Koordinoval zastoupení Olomouckého kraje při EU v Bruselu. Zúčastnil se mnoha přednáškových či studijních pobytů, např. v Itálii, ve Skotsku, v Portugalsku či na Srí Lance. Od roku 2007 přednáší v českém a anglickém jazyce o globálním rozvoji a jeho výzvách na Univerzitě Palackého v Olomouci. V posledních dvou letech rozšířil svou přednáškovou činnosti i o českou veřejnost. Několikrát také navštívil pobytové středisko pro v Kostelci nad Orlicí a se studenty Univerzity Palackého zde pro žadatele zorganizoval různé společenské aktivity.

Vstup volný.

Diskuzi pořádá Charita Česká republika v rámci projektu, který získal finanční podporu z programu Evropské unie pro vzdělávání a osvětu (Development Education and Awareness Raising – DEAR).